مقاله

درباره روستای آذران

معرفی روستای آذران

روستای آذران از مرتفع ترین نقاط کوهستانی کاشان بعد از “کامو” و در ۷۲ کیلومتری جنوب شرقی کاشان با مساحت ۳۹۰۰۰ متر مربع و در ارتفاع ۲۳۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد .

از روستاهای پر جمعیت دوردست کاشان و از بخش برزک میباشد .جمعیت روستا آذران در سرشماری ۱۳۳۵ ه.ش ۹۳۴ نفر و در سرشماری ۱۳۶۵ ه.ش ۱۷۸۰ نفر بوده است .
آذران روستایی دشتی است که در دل کوهستان و در محاصره کوههایی همچون قله بلند چال ، کوه تیر کمبل ، کوه بالا آب و…. می باشد ؛ کوههایی که تا قلب آسمان پیش رفته و در نیمی از سال پوشیده از برف است .
آب و هوای آن کوهستانی و سرمای آن محسوس است .حداقل دما در زمستان ۱۷- درجه و حداکثر دمای آن در تابستان ۳۵+ درجه میباشد .
در گذشته های بسیار دورمتشکل از سه منطقه و یا سه دِه پراکنده در قسمت های “ویانده” ،”عِشقَهان” ،و قسمت کنونی روستا” بوده است .بعد ها بنا بر مصلحت های یکجا نشینی متمرکز گشته و در حال حاضر جمعیت ساکن در روستا ۱۷۰۰ نفر میباشد .

آذران در لغت نامه دهخدا

ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: āzarān) ( آذر + ان (پسوند نسبت و علامت جمع) ) منسوب به آتش، جمع آذر (آتش)
کلمه آذران یادآور آذر مقدس زردتشتی است و متشکل از دو کلمه آذر=آتش و ان= ان نسبت و فراوانی و به معنای آتشگاه میباشد .
علاوه بر وجه تسمیه آذران و روایت های محلی ، آیین هزاران ساله “باران خواهی” که همان جشن زیبای “آبریزگان” و یا “تیرگان” است و به ثبت میراث ملی نیز رسیده است ، بیانگر تمدن کهن و قدمت هزاران ساله این روستاست .آیینی با درونمایه ایرانی – زردتشتی که همه ساله در این روستا کنار غار پر رمز و راز و چشمه مقدس “آبدراز” و در کنار قله چال (دومین قله بلند کاشان) برگزار میشود .
علاوه بر برگزاری آیین باستانی ، مراسم های مذهبی از جمله “تعزیه خوانی” نیز با بیش از یک قرن سابقه علاوه بر دو ماه محرم و صفر در طول سال با همان آیین خاص سنتی برگزار می شود .
آذران روستایی ولایت مدار و شهید پرور که مزیّن به ۲۷ شهید دفاع مقدس اسلامی و ۳۵ جانباز و ۶ آزاده بزرگوار است .
زبان رایج در این روستا زبان “راجی” است که با زبانهای اطراف کاشان (قهرود ،ابوزید آباد ،بادرود ،سده ازوار ، ورکان ، کامو ،جوشقان قالی و…) همه از یک ریشه اند و گاه تفاوت در لهجه آنها را از هم متمایز می کند.
طبیعت ییلاقی بی نظیر ، گندم زارهای طلایی ، چشم انداز زیبای چمنزارها و چشمه های خروشان از دل کوه ، در طول سال گردشگران زیادی را به این روستا جذب میکند .
آذران مرکز تولید گلاب و عرقیجات گیاهی به شیوه سنتی و مرکز تولید بهترین عطر و اسانس گل محمدی در منطقه کاشان است .پیشه مردمانش کشاورزی ، دامداری ، باغداری ، زنبورداری ، قالیبافی و گلیم بافی است .
عمده محصولات تولیدی در این روستا علاوه بر تولیدات دامی (گوشت و لبنیات) ، گندم ، جو ، بادام ، سنجد ، انگور و گل محمدی میباشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا