مقاله

آذران بافت

آذران بافت (قالی بافی آذران) یک جهان زیبایی در کنج قاب

ذوق و خلاقیت هنری هر جامعه‌ای از شیوه‌ی زندگی و سوابق تاریخی آن قوم ریشه می‌گیرد. از جمله هنرهایی که در ایران زمین به ذروه کمال رسیده و ذوق هنرمند ایرانی در پهنه آن نهفته است، هنر قالی بافی  است. در این میان فرش سنتی از آنجا که با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است.در این فرش‌های سنتی که سالهاست در خطه‌ی شهرستان کاشان بافته می‌شود، به دلیل بافت استادانه و پشم مرغوب و گیاهان رنگ دار همواره زیباترین و دل انگیز ترین طرح‌ها دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری سراج :

در ۷۲ کیلومتری جنوب شهرستان کاشان‌، در روستای هنر پرور آذران که مردمانش از دیرباز اسطوره کار و تلاش بوده‌اند، قالی باف‌های توانا و باذوق بعد از ۴ دهه فراموشی بافت فرش‌های سنتی و قدیمی را از سر گرفته‌اند. اهالی این روستا بعد از سالها بافت قالی کاشان بر اساس نقشه و الگو، این بار تنها بر مبنای بافت ذهنی و بدون هیچ نقشه و الگویی، با الهام گرفتن از تصاویر گیاهان، جانداران و اشیا اطراف خود، طرح‌های ساده و انتزاعی زیبایی را خلق کرده‌اند.

آذران باف
آذران باف

به عبارتی دیگر در حوالی شهرستان کاشان که خود مهد همه‌ی هنرهاست، بافندگان باذوق روستای آذران از سر علاقه به این میراث هنری با سرانگشت ماهرانه خود و با ترکیبی زلال از بهترین رنگها، بر مبنای بافت ذهنی اثری زیبا و دل انگیزی را خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای را خیره می کند.در این فرش‌ها که در اندازه ۲ تا ۶ متر بافته می‌شود، انواع طرح‌های زیبا و متفاوتی با اسامی طرح خشتی، لوزی، گیاهی، جنگلی و دارد که نقوش دل انگیز آنها به شرح زیر است: موسگه، خُنج، اسلیمی، غنچه حلاله خروس، بید مجنون، مُداخل، سیزده رجی ،غنچه سیب وبرخی از این فرش‌ها با ابزار سنتی و چله ضخیم بافته می‌شود.

اسامی برخی از بافندگان: غلامرضا پایدار، عین الله باقدرت‌، فتح الله باقدرت، ابوطالب دنیادیده و عیب الله میرزابیگی و خانم‌ها: صدیقه باقدرت، صالحه باقدرت، معصومه لطیفی،  صغری معصومی، زهرا جوادی،طیبه موسوی و …..

بدیهی است که زنان و مردان این روستا در کنار تمام مشقت‌های زندگی روستایی و با وجود مشکلات اقتصادی قدمی ارزشمند در راستای حفظ هنر دیرینه قالی بافی در خطه‌ی کاشان سرافز برداشته‌اند و البته در صورت جلب توجه بازار و گردشگران به این هنر ارزشمند زمینه اشتغال‌زایی در حوزه روستایی نیز پررنگ‌تر می‌شود.

نویسنده: طاهره پایدار

0

امتیاز کاربران: 4.08 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا